Sacculus

V roce 2009 jsem napsal fantasy příběh. V délce je někde mezi povídkou a románem. Má 129 stran, je napsán v angličtině a píše se v něm o dobrodružství skupiny odvážných hrdinů ve fantasy/sci-fi prostředí.

Tahle kniha není něco, co byste nazvali velkým dílem literatury. Na základě této knihy jsem ovšem vytvořil počítačovou hru a druhou, mnohem lepší knihu, všechno ve stejném světě.

Galerie:

Ke stažení (PDF, 1 MB):

Zadní strana:

Welcome to a world where magic and science play equal roles. A world where the laws of physics interact with the laws of structured magic. A world where a handful of heroes must battle to preserve the humanity… and other friendly races.

This world lived long under the guidance of a far more advanced race known as the Haedralines and even when they departed into deep space, the human kingdoms lived in peace and flourished.

Yet there are still those who would deny to others the right to live in order to appease their own hunger for power. The Wizard Dead, dormant in his mountain for five thousand years, awakes to try to dominate the world once more.

But this time, there will be no Haedralines to stop him.

This time, Man will have to fend for himself.
 

Napsat komentář