Všechny následující hlášky pochází od učitelů na MFF během mého bakalářského studia:
- Pokročilé programování pro .NET 1
- „Metoda IgnoreNonSpace neignoruje nemezery, jak by se mohlo zdát, ale ve skutečnosti znamená Ignore Non-Space Combining Characters.“
- „Vícevláknové programování je těžké. To je věc, kterou je třeba si uvědomit.“
- „Jedna varianta je, že jsou dvě varianty vytváření vlákna.“
- „Nejjednodušší, ale my se řekneme, že je to trochu složitější, je klíčové slovo lock.“
- „Vícevláknové programování je velmi, velmi, velmi náročné.“
- „Windows podporují dual-sockety od verze Windows Vista. Myslím, že na Windows XP ještě nejsou. Takže pokud byste chtěli posledních (podívá se na hodinky) 60 minut podporovat na Windows XP, tak máte smůlu.“ (Microsoft ukončil ten den podporu Windows XP.)
- Pokročilé programování pro .NET 2
- “Na adrese http://d3s.mff.cuni.cz/~jezek se v brzké době objeví informace o tomto předmětu.” (toto je humorné proto, že pan Ježek je známý tím, s jakým zpožděním uveřejňuje informace; konkrétně tyto informace se objevily až během zkouškového období)
- „Mě to teda nepřekvapilo, ale někoho překvapilo, že se ukazuje, že v HTML5 a Javascriptu nikdo neprogramuje, když může programovat v C#.“
- „Metro je takové to divné, takové to tohleto, jak se v tom nedá vůbec nic dělat.“
- „Je několik hlavních databázových serverů, např. MS SQL Server 2012. Jeho největší verze je placená, celkem dost netriviálně placená.“
- „Nevím, jakou má výhodu databázový server Oracle, kromě toho, že běží i na newindowsech, což může být pro někoho výhoda.“
- Kombinatorika a grafy
- “Birkhoffova věta se také dá zapsat tak, že A lze získat jako konvexní kombinaci permutačních matic, což je asi zajímavé pro ty z vás, kdo ví, co je to konvexní kombinace.”
- “Z toho plyne, že množina Y je učesaná. Správně bych měl asi říkat, že to z toho poplyne, až to dokážu.”
- Pan Jelínek napsal na tabuli: “Poznámka (Silná věta o perfektních grafech, Chudnovsky, Robertson, Seymour, Thomas, 2002, datum publikace 2006)”.
- Pan Jelínek napsal na tabuli: “Burnsideovo lemma (Cauchy, Frobenius, 1887)” a pokračuje: “Pan Burnside lemma jen zmínil ve své knize, přesto se tento název ujal. Někteří mu proto říkají lemma, které není Burnsideovo.”
- Matematická analýza
- “Teď dokážeme Základní větu algebry. I když se to jmenuje Základní věta algebry, tak se dokazuje prostředky Analýzy. Nechci říkat, že Analýza je lepší, ale prostě to tak vyjde.”
- “Teď formuluji Větu 2.12. Také se jí říká Cauchyova, ale těch je hodně.”
- Principy počítačů
- “Ono se to nezdá, ale tento předmět je vlastně docela těžký.”
- “Jeden z pevných disků označujeme jako master a druhý jako slave. Ale to je debilní pojmenování, ta slova nic neznamenají.”
- “Normálně by SSD disk přestal fungovat v řádu měsíců; takže aby vám vydržel do doby, než vám vyprší záruka, tak výrobce přidá třeba 50 GB navíc, o kterých vám neřekne, a postupně s nimi doplňuje rozbité buňky.”
- “Budu vám na této přednášce trochu lhát. Na střední škole vás také učili hodně lží. Třeba jste možná slyšeli o kvantové mechanice nebo teorii relativity. Když já tady teď chodím, tak pro mě a kolem mě teď čas plyne rychleji, takže se dočkám konce této přednášky dříve než vy, ale asi si to nebudu schopen změřit. Pro tuto situaci, když nejsem Superman, a nelítám fakt rychle, tak to nemá význam. Podobně, podle kvantové mechaniky, když se tady rozběhnu proti zdi, tak je šance, že se protuneluju tam do chodby, ale my si klidně můžeme říct, že (jako podle Newtonovské mechaniky) je ta šance nulová.”
- “Nejlepší casy jsou ty nejjednodušší. Když má case hodně větráčků, tak nechladí tu prostřední, nejdůležitější část. Takže když si koupíte case za hodně tisíc, tak vám akorát bude dělat hodně hluku, to je asi jediná výhoda, kterou tak získáte.”
- “SATA je jako PATA, ale sériová. Vypadá takhle, vidíte, je to červené, tedy je to daleko jednodušší.”
- “Technologie Plug and Play způsobí, že zařízení a počítač se dohodnou na adresách, na jakých bude zařízení poslouchat, a že počítač je schopný sám detekovat zařízení. Někdy to nefunguje úplně dobře. Proto se tomu občas říká taky Plug and Pray.”
- “První počítače IBM byly složené z dostupných komponent, takže každej v garáži skládal vlastní ekvivalentní počítače za poloviční ceny. To je jako dneska, kdy Apple bere stejné komponenty jako ostatní výrobci a prodává je za dvojnásobek, tak předtím to bylo obráceně.”
- “Kolega Jirovský učil tuto přednášku kdysi dávno, když já jsem byl na magisterském studiu. Pokud nechcete číst komunistickou literaturu, tak rozhodně nedoporučuju skripta od kolegy Jirovského, protože jsou plná polopravd a lží. Když na ně narazíte, tak je přesuňte do nějaké správné sekce jako “humoristická literatura” nebo “odpad” a hledejte jinou literaturu.”