Vedoucí ve skautu mají mnoho úkolů a povinností, ale žádná z nich není důležitější než vrátit svěrené děti živé a bez trvalého postižení zpět domů. Z tohoto pohledu by bylo nejvýhodnější děti od rodičů vůbec nepřebírat…
Každá činnost, kterou konáme, s sebou nese riziko. Jsou činnosti, které nejsou téměř vůbec rizikové – např. ležení v posteli nebo hraní počítačových her. Jsou činnosti, které jsou lehce rizikové – např. přejití silnice nebo jízda autem. A jsou činnosti, které jsou velmi riskantní – např. noční výsadek. Které z nich si můžeme na skautských akcích dovolit?
Myslím, že bychom si jich měli dovolit jen velmi málo. Obecně ke splnění našeho poslání nepotřebujeme moc rizikových aktivit. Potřebujeme snad prozkoumávat jeskyně, abychom děti naučili konat dobré skutky? Co se týče zábavy a zážitků, riziko není dobrý způsob, jak zábavu zajišťovat. Je pravda, že mnohé zábavné činnosti jsou rizikovější, ale na příkladu počítačových her vidíme, že mnoho zábavy lze získat naprosto bezpečnou aktivitou.
Lidé si obecně uvědomují rizika příliš málo, a to platí obzvláště pro děti. I kdybychom uměli my, jako skautští vedoucí, přesně vyčíslit riziko, jen těžko bychom se mohli ptát dětí “jakou pravděpodobnost smrti jsi ochotný snést za následujících čtrnáct dní?” než pojedeme na dětský tábor. Ještě méně můžeme takovou otázku položit rodičům.
A přesto – přesto běžně, rok co rok, vystavujeme sami sebe i děti rizikům, kterým bychom doma nebo na chatě u babičky vystaveni nebyli. Ano, ta rizika jsou minimální. Ale pak – i když denně v automobilových nehodách zemřou v České republice jen 2 lidé, někdo musí být těmito dvěma lidmi (alespoň dokud nebudeme mít Googlí samořídící auta).
V tomto článku nechci argumentovat, že by měl být skauting zrušen, nebo že by dokonce měla být zrušena silniční doprava. Chci ale říct, že skautský vůdce se potřebuje rozhodnout, jak moc mu záleží na životě a zdraví svěřených dětí. Jak moc jste ochotní riskovat? Odpověď “vůbec” je špatně. Pokud nejste ochotní riskovat životy svěřených dětí, řekněte rodičům “je vyšší šance, že vaše dítě zemře na skautském táboře, než když se o něj budete čtrnáct dní starat vy” a ukončete činnost oddílu. Odpověď “bez rizika si děti nic neužijí” je ale také špatně. Riziko se dá minimalizovat a je naší povinností ho snižovat, alespoň trochu.
Pro základní zajištění bezpečnosti vám stačí příručky a rady z čekatelských a vůdcovských kurzů. Pokud chcete jít ještě dál a zajistit ještě vyšší míru bezpečnosti, uvažujte o aplikaci následujících kroků:
(Právnické upozornění: Nejsem lékař ani autorita.Toto není osobní lékařská rada. Informace na tomto blogu nemusí být pravdivé.)
- Dávejte zvláštní pozor u vody. V roce 2010 utonulo v České republice 259 lidí. Nejčastěji k utonutí dochází v přírodních vodách. Dodržujte všechny předpisy a poučky při koupání. Nedovolujte se dětem vzdálit daleko od břehu. Nedovolujte dětem vstoupit na loď bez záchranné vesty. Nedovolujte nikomu, ani dospělým, aby se koupali sami, bez dohledu a bez možnosti rychlé pomoci. Utonulo více lidí ve věku 20 – 30 než ve věku dětském. Zrevidujte si před koupání resuscitaci, mějte po ruce mobil, neustále počítejte, že máte všechny děti. Oživit dítě, které přestalo dýchat ve vodě, je velmi často možné.
- Dávejte zvláštní pozor při přepravě autem. Autonehoda je nejčastější příčina smrti pro lidi mladší třiceti let. Vždy musí všichni cestující být připoutáni pásem. Nikdy nepřekračujte povolenou rychlost, ba lépe, jeďte pomaleji než je maximální povolená rychlost. Jeďte defenzivně. Za žádných okolností nesmí jet dítě nepřipoutané, nebo dokonce v kufru! Jsou mnohem lepší způsoby, jak dítěti dát zážitek, než že pojede v kufru. Pokud vidíte někoho jiného, že ho napadlo dát do osobního auta šest cestujících nebo dokonce více, řekněte mu “tohle nepůjde”. Je lépe se otočit dvakrát než jet bez pásu. Životní prostředí to přežije. Váš cestující by nemusel.
- Dávejte pozor ve výškách. Pády z výšky jsou největším rizikem hned po autonehodách. V Dungeons&Dragons vám pád z výšky tří metrů možná udělí jen 1d10 zranění, ale je třeba si uvědomit, že ne-hrdinové mají jen 1 HP. Uvažte: Vážně potřebujete do té výšky lézt? Je vážně třeba, aby tam děti lezly? Jste si jistí, že ten žebřík u zarostlého posedu není ztrouchnivělý? Když jste na ten ochoz u čtyřmetrové brány neumístili zábradlí, vážně tam chcete nechat chodit lidi? Nepodařilo se mi najít žádné statistiky konkrétně pro vysoké lanové překážky, ale základní pravidla jsou nikdy nikoho nenutit a pětkrát vše zkontrolovat.
- Upozorněte děti na nebezpečí předem. Naplánujte základní přednášky nebo hry o řešení nebezpečných situací na začátek skautské akce nebo tábora. Řekněte jim, co mají dělat, když si myslí, že jim jde o život. Upozorněte je na možná rizika. Jeden skaut z našeho oddílu měl ukázkovou reakci, když ho píchla vosa do úst. Okamžitě na sebe strhnul pozornost a ukázal na místo, kde ho vosa píchla. V tomto případě sice nebyl nijak ohrožen, ale napadlo mě, že jsme zapomněli dětem opakovat, že mají kontrolovat své pití před napitím, jestli v něm není vosa!
- Dávejte pozor s plynovými bombami. V jednom případě na skautském táboře v České republice vybuchla plynová bomba a způsobila čtyřem lidem těžká zranění (link). Bomba nikdy nesmí být blízko ohně. Nikdy. Pokud vám v kuchyni z bomby začne unikat plyn a nepodaří se vám ho zastavit během dvou vteřin, utečte z bombou někam, kde není žádný oheň.
- Uvažujte, komu chcete svěřit sekeru a nůž. Zde opět nemám žádné statistiky, ale uvažte: pokud se vám sekera nebo nůž zabodne do těla, velmi snadno můžete mít trvalé následky. Vážně tomu vlčeti stačila třicetiminutová přednáška o používání sekery? Jste si jistí, že nezapomnělo a že sekeru bezpečně přenese zpátky do skladu? Vážně si to vlče zkontroluje, že v okruhu několika metrů kolem něj nikdo nestojí? Děláte tyto věci vy sami?
- Bouřka. Bouřka je nebezpečná, v podstatě pouze kvůli bleskům, a v naprostém bezpečí před ní jste pouze v budově s hromosvodem. Pokud taková budova je nablízku, přesuňte se tam. Pokud ne, aplikujte co nejvíce ochrany proti bouřce (link) a doufejte. Blesk neudeří zase tak často.
- Bolesti břicha… To je tradičně těžké téma. Bolesti břicha v naprosté většině případů neznamenají vůbec nic a pominou samy. V některých případech jsou psychosomatické: myslíte si, že by vás mělo bolet břicho, a břicho vás na základě toho skutečně začne bolet, ale někdy, někdy je může způsobit např. zanícení slepého střeva. Každá hodina, kterou v takovém případě promrháte, může přidat další mikromort. Nebudu zde dávat radu, protože jsem sám žádnou dobrou neslyšel. Záleží na vás, jak moc se bojíte – a jak velký impuls vás dožene k tomu, jet s dítětem do nemocnice.
Riziku se nemůžeme na skautských akcích vyhnout úplně, ale můžeme ho minimalizovat. Není asi vhodné jít do úplných extrémů, ale nějaké kroky podniknout můžeme.
Podnikejme je.
JB says:
Dobrý článek, ale všechna rizika nikdy nevyjmenuješ. Vždycky to chce především zdravý rozum a myslet dopředu. I tak díky za rady, jen bych řekl, že utíkat s plynovou bombou není nejlepší nápad, utíkat od bomby bude asi jistější.
BTW, v odstavci o bombách s/čtyř/čtyřem/
Petr Hudeček says:
Díky, opraveno.
Všechna rizika nevyjmenuju, ale o čím víc rizikách víš, tím víc rizikům dokážeš předejít. Utíkat od bomby je bezpečnější, ano, ale plyn z bomby nepřestane ucházet sám od sebe. Pak bude o to nebezpečnější se k bombě vrátit (pokud ji nenecháš ujít celou, ale to pak nevím, co by se stalo).